Scroll to top

Antika Saatler

Nedir?

Saat, zamanı ölçmeye yarayan alettir. İki farklı zaman arasındaki farkı insanların oluşturduğu ölçüler dahilinde ölçmeyi sağlar.

Tarihçe

İlk defa MÖ 4000’ lerde Mısır’da kullanıldığı düşünülmektedir. Mısırlılar Güneş’in her gün belirli bir düzende hareket ettiğini keşfederek ilk güneş saatini icat etmeyi başarmışlardır.

1524 yılında ilk kurmalı saat icat edildi. 1550 lere gelindiğinde kurmalı saatler yerlerini mekanik saatlere bıraktılar. Mekanik saatler içerisindeki mekanizmaya yüklenen enerjiyi, düzenli bir şekilde ritmik hareketlerle çeviren, bu hareketleri dişlilere sayan, belirli sayılara ulaşıldığında bunu bizim algılayabileceğimiz bir şekilde, örneğin çan sesi olarak sunan birer düzenektir.

Osmanlı tarihine baktığımızda, Fatih Sultan Mehmet döneminde Venedikli saat ustalarının saraya getirilmesiyle Galata’da irili ufaklı birçok atölye gelişmeye başlamıştır. 18. Yüzyıla geldiğimizde sarkaçlı saatlerin icadıyla beraber İngiliz ve Fransız saatlerinin etkisi bir hayli artmıştır.

 

Koleksiyonerlerin en önemli parçalarında olan antika saatler, genel kanının aksine kolaylıkla çalışan ve yıllarca bozulmadan çalışmaya devam eden saatlerdir. Fiyatları da genel kanının aksine orta düzeydeki yeni bir kol saatinden çok da farklı değildir.

Sizin de elinizde kıymetli bir antika saat bulunuyorsa bize arayın. ANTİKA SAAT ALANLAR olarak değeri üzerinden en yüksek teklifi vererek satın alalım.

Detay için 0532 797 0999 Numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.